Sieť nabíjacích staníc v Českej a Slovenské republike

Pri prvých myšlienkach na obstaranie elektromobilu ešte v niektorých ľuďoch stále zaznieva strach, že nie je dostatok nabíjacích miest. Ale v súčasnej dobe je v Českej republike viac ako 550 nabíjacích staníc, z ktorých niektoré ponúka aj nabíjanie zdarma. A zároveň sa na trhu objavuje aj mnoho aplikácií a webových stránok, kde je možné si umiestnenie nabíjacej stanice v SR overiť, a je tak možné si cestu naplánovať podľa svojich potrieb.

Mapy nabíjacích staníc a ich výhody

V okolí bydliska a na najčastejších trasách má každý "svoje" nabíjacej stanice dobre zmapované. V prípade novej cesty je pripravených mnoho zaujímavých aplikácií, ktoré s nájdením nových nabíjacích staníc pomôžu.

Plugshare.com

Svetovo obľúbená webová stránka a aplikácia plugshare.com zobrazuje viac ako 300 000 staníc po celom svete. Jedná sa o jednu z najpokrokovejších aplikácií.

Veľmi peknú možnosťou, ktorú ponúka je plánovanie cesty, kedy je možné si dopredu rozvrhnúť cestu podľa toho, aký máte elektromobil, s akým dojazdom a s akým konektorom. Ďalej je potom možné túto cestu zdieľať s google maps alebo priamo s chytrým telefónom.

Plug Share Czech republic
Česká republika na plugshare.com. Autor: plugshare.com

OpenChargeMap.org

Openchargemap ponúka interaktívnu mapu s filtrami, ale aj prehľady jednotlivých krajín, takže je možné preskúmať, ako vyzerá sieť nabíjacích staníc v danej destinácii, než sa tam vypravíte. Jedná sa o Open Data stránku, takže každý kto chce môže prispievať a registrovať nové stanice.

Najzaujímavejšie je na OpenChargeMap to, že je spravovaná a vyvíjaná dobrovoľníkmi (v štýle projektov ako Wikipedia), ktorí sa snažia o jednotné miesto, ktoré by zhromažďovalo všetky informácie o nabíjacích staniciach a bolo tak možné sa vyhnúť tomu, aby vzniklo množstvo konkurujúcich si aplikácií.

Openacharge map czech republic
Česká republika na OpenChargeMap.org. Autor: OpenChargeMap.org

Tesla

Tesla má samozrejme ako vždy niečo špeciálne a pre svoje vozidlá má aj špeciálne nabíjacej stanice. Ich zoznam či mapu je možné nájsť priamo na jej stránkach. Navyše je možné použiť filter na nájdenie staníc SuperCharger, ktoré sú v súčasnosti najrýchlejší nabíjacej stanice. V Českej republike sa nachádzajú v Prahe, v Brne, na diaľnici D1 pri zjazde na Pelhřimov a v Košiciach.

Tesla map
Česká republika na mapě Tesla. Autor: tesla.com

EV Mapa

Webové rozhranie a aplikácie, ktorá umožňuje nielen nájsť potrebné nabíjacej stanice ale aj zanechávať komentáre, hodnotenie a fotografie na každej stanici. Tiež je možné nabíjacia stanica filtrovať podľa rôznych kritérií, napríklad podľa toho či máte záujem o AC či DC nabíjaciu stanicu, či si možno vyberať podľa výkonu, a je tiež možné diaľkovo stanicu aktivovať a potom služby pomocou aplikácie zaplatiť.

V prípade záujmu sa ponúka aj možnosť stať sa jedným z poskytovateľov. V prípade, že si inštalujete vlastné dobíjaciu stanicu, môžete sa aktívne podieľať na rozvoji tohto nového trendu.

EV MAPA

Česká republika na EVmapa.cz. Autor: EVmapa.cz

Hlavnou výhodou je, že sa jedná o lokálne riešenie v českom jazyku, ktoré sa sústreďuje nielen na rozvoj mapy nabíjacích staníc, ale hlavným cieľom je vytvorenie komunity. Práve vďaka vyspelej komunite je možné potrebné včas zistiť, že niektorá stanica je pokazená a upraviť plán cesty.

Vývoj do budúcna

Česká republika má v súčasnosti už vyše 550 staníc a investície do rozvoja elektromobility nielen v rámci Operačného plánu Doprava stále rastú. Do roku 2022 by malo pribudnúť ďalších aspoň 375 rychlonabíjač staníc a pravdepodobne to bude aj viac.

Vo zvyšku Európy ide vývoj ešte rýchlejšie. V súčasnej dobe existuje viac ako 150 tisíc dobíjacích staníc a sú pokryté nielen všetky husto obývané oblasti, ale aj všetky dôležité dopravné tepny vrátane tých, ktoré smerujú k obľúbeným prázdninovým letoviskám. Do roku 2030 sa plánuje aspoň 2,8 milióna ďalších staníc.

So sprísňujúce sa ochranou životného prostredia a dôrazom na využitie elektrickej energie tak bude infraštruktúra predstavovať stále menšie a menšie prekážku vstupu do elektromobilového sveta.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Pred odoslaním tohto formulára nezabudnite vybrať preferované možnosti.

Kontrolný kód

i