Podľa čoho vybrať nabíjaciu stanicu

Kúpa súkromné nabíjacej stanice je pomerne vysoká investícia a je teda potrebné svoje rozhodnutie dôkladne zvážiť. V prvom rade bude dôležité uvedomiť si, pre koho je nabíjacia stanica a kde bude umiestnená. Iné požiadavky budete klásť na firemné nabíjacej stanici než na domácu. Na základe toho, je potom potrebné zvážiť aký potrebujete výkon, vybrať chytré funkcie a platobný systém a v neposlednom rade aj typ konektora a pripojenie kábla.

evecube sloup
Nabíjecí stanice EVECUBE. Autor: EVEXPERT

Výkon nabíjacej stanice

Najprv trocha rýchle teórie - pre elektromobily sú dôležité dve nabíjačky:

Palubný nabíjačky (OBC) sú zabudované vo vnútri vo vozidle. Nabíjacia stanica (EVSE) sú naopak externé. Nabíjacia stanica sú zdrojom elektrického prúdu, ktorý potom posielajú do OBC palubnej nabíjačky. V prípade, že sa jedná o AC nabíjania, palubný nabíjačka sa postará o premenu striedavého prúdu na jednosmerný a ten pošle ďalej do batérie. Ako funguje AC a DC nabíjanie máme vysvetlené tu.

Kvôli tomu, že prúd musí prejsť cez palubnú nabíjačku, tak je dôležitý jej výkon. Nabíjacia stanica EVSE nemôžu vozu dodať viac energie, než dokáže prejsť palubnej nabíjačkou. Minimálny požadovaný výkon domácej nabíjacej stanice je teda rovnaký ako výkon palubnej nabíjačky.

Scheme EV
Palubní nabíječka zabudovaná v autě (v angličtině On-board charger). Autor: Toyota Motor Europe (Licence CC BY-ND 2.0)

Zároveň je dôležité si ale uvedomiť, že technológia sa stále uberajú dopredu. Kvalitné domáce nabíjacej stanice majú veľkú životnosť a je tak pravdepodobné, že bude počas svojho života slúžiť viacerým autám. Je vhodné teda zvážiť, či nevybrať nabíjaciu stanicu s najvyšším výkonom.

V prípade, že bude nabíjacia stanica slúžiť pre firmy, je potreba vyberať podľa vozidla, ktorý má najvýkonnejší palubnej nabíjačku EVC a zároveň je potrebné počítať s návštevou klientov. Nabíjacia stanica s najvyšším možným výkonom je potom takmer nutnosťou.

O tom, ako fungujú palubné nabíjačky a ako ovplyvňujú nabíjanie, sa môžete dočítať tu.

Chytrý počítač

Elektromobil možno samozrejme dobiť priamo zo zásuvky za použitia prenosné nabíjačky. Externá nabíjacia stanica nie je nevyhnutne potrebná, ale predsa len okrem jednoduchého zaistenie bezpečnosti vozidla a posádky, majú mnohé chytré funkcie. Je len na Vás vybrať si, ktoré potrebujete.

eveline max 2

Přenosná nabíječka EVELINE MAX II. Autor: EVEXPERT

Pre firmy s viac zamestnancami je určite vhodné, aby nabíjacia stanica mala systém RFID, ktorý umožní zamestnancom, klientom či priateľom firmy pripojiť sa k stanici a začať nabíjať. Zároveň v prípade vlastníctva viac nabíjacích staníc a nabíjanie viac vozňov, je dobré vybrať stanice, ktoré medzi sebou budú vedieť komunikovať a zabezpečiť, aby sa nabila obe autá, či prípadne zariadiť, aby niektoré malo prioritu.

Pre domácnosti je zase výhodné, aby sa nabíjacia stanica mohla prispôsobiť energetickým požiadavkám domu. V čase plnej prevádzky tak nabíja iba "voľným" prúdom a začne nabíjať viac až vo chvíli, keď sa uvoľní kapacita. Či naopak zníži nabíjania, ak sa potreba domu zvýši. Prípadne je vhodné, aby domáce nabíjacej stanice mohla byť naprogramovaná na nabíjanie iba v dobe tzv. Nočného tarifu, kedy je elektrina najlacnejšie.

Typ kábla a konektora

Posledný premennú, ktorú je potrebné zvážiť je typ kábla a konektora. Ponúka sa tu dve možnosti, buď sa bude jednať o stanicu s integrovaným káblom alebo o stanicu, ktorá má iba zásuvku, do ktorej potom každý pripojí svoj kábel, ktorý si vozí v aute.

Rovnako ako u rozvoja každej novej technológie, aj u elektromobilov sa stalo, že existuje niekoľko typov konektorov. V Európe je v súčasnosti možné sa stretnúť s Typom 1 a Typom 2. Typ 1 je v súčasnej chvíli na ústupe a nové autá sa s týmto konektorom už v Európe nevyrába (naopak v Spojených štátoch sa jedná o dominantné typ konektoru). Väčšina vozidiel má už konektor Typu 2 a sú ním vybavené aj všetky nové autá.

PC Type1PC Type2
Konektor typu 1 a typu 2. Autor: EVEXPERT

 

Teda ak k stanici bude prichádzať viac rôznych áut, či ak máte vozidlo s konektorom Typu 1, tak sa oplatí popremýšľať, či nevybrať stanicu iba so zásuvkou, vďaka čomu bude jej použitie univerzálnejšie. Pokiaľ sa jedná o domáce stanicu, kde nabíjate iba vy, a ak navyše máte konektor Typu 2, čím pádom Vaše budúce auto bude mať rovnaký konektor, tak stanica s integrovaným káblom ponúka viac pohodlia, pretože nie je potreba stále vybaľovať cestovné nabíjací kábel.

Ide o to, že stanica s integrovaným káblom sú pohodlnejšie, pretože stačí kábel zapojiť a potom len opäť zavesiť na stanici, čo v nepriaznivým klimatickým podmienkach môže byť veľmi vítané, zároveň ale stanica bez integrovaného kábla predstavujú univerzálnejšie variantu. Viac o tom, aké konektory existujú a aká bola ich história, sa dozviete tu.

evecube nabíjecí stanice
Nabíjecí stanice EVECUBE. Autor: EVEXPERT

Zhrnutie záverom

Výber domácej nabíjacej stanice je zodpovedným rozhodnutím, kde je potreba zvážiť okrem ceny ešte aj mnoho ďalších premenných. Najdôležitejšími z nich sú výkon, ktorý by mal byť minimálne taký ako je výkon palubnej nabíjačky a ideálne vyšší, aby vystačil aj v budúcnosti.

Je potrebné zvážiť, či je potreba nabíjacia stanica s chytrým systémom pre komunikáciu s ostatnými stanicami či s domácností, alebo či potrebujete aj platobný systém. A posledné rozhodnutie sa týka toho, či potrebujete, aby nabíjacia stanica bola skôr univerzálnou alebo či si môžete skôr dopriať viac pohodlia a zaobstarať si stanicu s káblom už integrovaným.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Pred odoslaním tohto formulára nezabudnite vybrať preferované možnosti.

Kontrolný kód

i