Podľa čoho vybrať nabíjaciu stanicu

Podľa čoho vybrať nabíjaciu stanicu

Požadovaný výkon nabíjacej stanice zistíme podľa palubnej nabíjačky zabudované vo vašom automobile. Je ale dobré počítať s tým, že vaše budúci elektroauto, môže mať palubný nabíjačku výkonnejšia, preto odporúčame zvoliť najvýkonejší nabíjačku, ktorú vám dovolí vaše odberné miesto. Každý typ auta vlastní nabíjačku s inými parametrami (najmä výkonom) a tie sú určujúce hodnotou pre rýchlosť pri nabíjaní striedavým prúdom. Čím výkonnejšie palubnej nabíjačka v aute je, tým sa samozrejme zvyšuje aj obstarávacia cena elektromobilu.

Pamätajte, že kvalitné nabíjacia stanica vám môže vydržať desaťročia.

Výkon palubnej nabíjačky je zvyčajne od 3,7 kW do 22 kW

(Obr. Nákres využitie rôznych zásuviek, zástrčiek a nabíjačiek s hodnotami a rýchlosťou nabíjania - porovnanie dvoch áut s rôznymi palubnými nabíjačkami (slabú a silnú - napr. 3,7 kW, 22 kw- len Tesla?)

 

Stanica sa zásuvkou alebo zabudovaným káblom?

Ak zvolíte stanicu s integrovaným káblom, môže nabíjať iba auta, do ktorých tento typ kábla pasuje. Pokiaľ dôjde k situácii, že budete musieť Vaše auto vymeniť za iné, ktoré vlastní iný typ konektora, tak nebudete môcť Vašu nabíjaciu stanicu ďalej využívať a budete musieť zakúpiť novú. Mimo to, elektromoblisté majú často za priateľov elektromobilisty a ak k vám taký kamarát príde na návštevu, bude smola, ak sa na vašej nabíjačke nebude môcť nabiť.

Nabíjacia stanica, ktorá má iba zásuvku (otvor - vždy v tvare Typu 2), do ktorej je možné zastrčiť vlastní kábel, ktorý môže končiť buď Typom 1, alebo typom 2 sa stane použiteľnou pre autá so všetkými typmi konektorov. Ak si teda na Vašej stanici bude chcieť dobiť auto kamarát, tak bude potrebovať iba kábel k svojmu typu auta, ktorý by mal mať vo svojom aute každý elektromobilista.

ZÁKLADY ELEKTROMOBILITY

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info