Tesla Model 3: ďalšie špekulácie o tomto veľmi očakávanom elektro Supermobilu

Pridal: Pridané: 17.3.2017 12:58.00 Počet zobrazení: 694

17 Marec 2017

V posledných týždňoch a mesiacoch sa mnohokrát na rôznych weboch a portáloch prezentovali možné podoby, výbava a ceny elektromobilu Tesla Model 3. Málokedy sa ale zabrúsil viac do nejakých technických podrobností.

Tesla Model 3: ďalšie špekulácie o tomto veľmi očakávanom elektro Supermobilu

Na investičným webe Seeking Alpha sa ale istý Randy Carlson pustil do veľmi zaujímavého rozboru, z ktorého niektoré najzaujímavejšie čriepky vyberáme. Randy predovšetkým hovorí, že automobilke Tesla Motors sa darí napĺňať plán, ktorý si predsavzala už v roku 2006. To bolo, postaviť športové elektromobil, použiť tieto peniaze na vývoj dostupného auta, potom na vývoj ešte dostupnejšieho autá, a medzitým ponúknuť možnosť vyrábať elektrinu s nulovými emisiami.

Nové, lacnejšie a ľahšie batérie

Tesla Model 3 má byť práve ono "ešte dostupnejšie auto". Má ponúknuť dojazd minimálne 320 km, cenu okolo $ 35 000 a prísť na trh v roku 2017. Veľkosťou sa bude pohybovať na 80% elektromobilu Tesla Model S.
Pre Model 3 už Tesla využije nové batériové články 20700 vyrábané v giga-továrni v Nevade. Tie budú o niečo väčšie ako dnes používané články 18650 s rozmermi 65x18 mm, budú merať 20x70 mm. Celková kapacita článkov by mala vzrásť 1,33x a celková cena batérie vďaka nim klesne o 25%.
Ľahšie batéria bude znamenať ľahší motor, odpruženie, pneumatiky, brzdy, rám, celkovo proste ľahší automobil. Pre zaujímavosť, Tesla Model S váži bežne cez 2100 kg, takže postaviť ľahší automobil v tomto prípade zas také "terno" nebude.

Tri verzie

Randy Carlson však vo svojom článku ponúka veľmi konkrétny odhad. Prichádza s tromi verziami Tesla Model 3 označenými ako 344, 366D a 366PD.
Základná cena 344 bude $ 35 000, kapacita batérie 44 kWh, dojazd 352 km (EPA), hmotnosť 1424 kg, zrýchlenie z 0 na 100 km / h za 5,6 sekundy. Bude mať jeden motor s výkonom 188 koní a max. Rýchlosť 240 km / h.
Tesla Model 3 366D, verzia, ktorá už bola de-facto potvrdená, ponúkne dojazd 500 km pri batérii 66 kWh, zrýchlenie 4,7 sekundy, o pár desiatok kg vyššiu hmotnosť. "Performance" verzia 366PD potom bude mať zrýchlenie za 3,1 sekundy a o niečo nižšia dojazd ako 366D.

Tesla 3

Naozaj Performance verzia?

Kým dve predchádzajúce verzie vyzerajú ako veľmi dobré odhady, u tretej verzie 366PD už si tak istí nie sme. Predsa len od auta typu Tesla Model 3 sa bude vyžadovať predovšetkým dojazd, nie zrýchlenie a extrémny výkon. Pre ten je tu Model S, resp. Model X.
Autor článku odhaduje, že 66kWh batéria pre Tesla Model 3 bude vážiť 330 kg, z toho 100 kg bude mať konštrukcie. Celkom bude pozostávať z 2880 článkov v 12 moduloch.
Článok ďalej do podrobna analyzuje cenu auta a porovnáva elektromobil Tesla Model 3 s potenciálne najbližším príbuzným, vozidlá BMW radu 3 (nepliesť s BMW i3). Pre fanúšikov Tesla naozaj zaujímavé čítanie, ktoré odporúčame všetkými desiatimi!

Ďalšie potvrdené technické špecifikácie:

 

 • Aerodynamický koeficient má byť 0,21.
 • Základná verzia bude s pohonom zadných kolies, za príplatok nižšie ako $ 5000 bude s pohonom všetkých štyroch kolies. Produkčná verzia AWD bude oveľa rýchlejší ako ukážkové prototypy predstavené nedávno v Los Angeles.
 • Príplatková výbava: umelá koža, ťažné zariadenie, matná čierna farba.
 • Tri varianty strechy - sklo, výsuvné sklo, plech.
 • Dodávky elektromobilu Tesla Model 3 začnú na západné pobrežie USA v Kalifornii, čo najbližšie továrni Tesla vo Fremonte. To preto, aby sa čo najrýchlejšie riešiť prípadné problémy ktoré sa u prvých vozidiel objaví. Prioritu teda zjavne dostanú najmä objednávky samotných zamestnancov Tesla Motors.
 • Hardvér pre Tesla Autopilot ako štandardné vybavenie, ale samořídící funkcia Autopilot ešte len za príplatok.
 • Minimalistický interiér a absencia prístrojového panelu podľa Muska "bude dávať zmysel neskôr" - takže je jasné, že 2. predstavenie Modelu 3 prinesie nejaký typ HUD alebo niečo podobné. Elon Musk tiež dodal, že vo finále sa v Tesla Model 3 "budete cítiť ako v hviezdnej lodi". Okrem iného aj vďaka volantu - ten ktorý bol v testovacích prototypoch v Los Angeles rozhodne nebol finálnej verzie.
 • Aj cez malý otvor pre zadný kufor Musk tvrdí, že sa tam zmestí aj bicykel. Aj vďaka tomu, že zadné sedadlá pôjdu sklopiť úplne naplocho, takže v Modelu 3 sa celkom ľahko aj vyspíte.
 • Vodič bude vždy informovaný či je na cieľovej nabíjacej stanici Supercharger voľné miesto.
 • Na zadné sedadlo sa zmestia až tri detské sedačky.
 • Musk tiež potvrdil, že predovšetkým predná rošt autá ešte prejde mnohými zmenami.
 • Elon Musk potvrdil, že urobia všetko pre dostatočné navýšenie výroby elektromobilu Tesla Model 3 tak, aby na federálnej dotáciu $ 7500 dosiahlo čo možno najviac amerických zákazníkov. Federálna dotácie je totiž obmedzená na 200 000 kusov každého typu elektromobilu danej automobilky.
 • Elon Musk znovu potvrdil, že Tesla bude musieť v Európe postaviť plnohodnotnú továreň - najskôr po uvedení Modelu 3, ale skôr, ako Fremont dosiahne plnú výrobnú kapacitu 500 000 áut ročne.

Tesla 3 vs Tesla S    Tesla 3


Ako to nakoniec s finálnou podobou a výbavou Tesla 3 dopadne, ukáže naozaj až čas, takže nám nezostáva než len čakať a dúfať, že naše očakávania budú naplnená! :)


prevzaté a upravené z http://www.hybrid.cz

ZÁKLADY ELEKTROMOBILITY

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info